MERE KOJE TREBA PREDUZETI NA POVRŠINAMA GDE JE BIO VISOK NIVO VODE
Na pojednim mestima gde postoje zasadi Paulownie bellissia i Goji beri ove zime javili su se visoki nivoi vode uzrokovani podzemnim vodama i poplavama.
Ovako visoki nivo vode mogu ozbiljno da oštete zasade i čak da ih unište.
Ovih dana voda s polako povlači i potrebno je poduzeti određene mere kako bi ublažili negativan uticaj visokog novoa vode na zasade.
MERE ZA PROSUŠIVANJE PARCELE
-Na delovima zasada gde još ima ostataka vode prokopati kanale-odvode da voda što pre napusti parcelu.
-Fizička oštećenja biljka kao što su polomljena stabla ili grane treba odmah sanirati tako što ćemo odseći ispod polomljenog mesta i premazati sa KALEMARSKIM VOSKOM ili pepratom FITOBALZAM.
-Ako je pomerena folija i trake za navodnjavanje, potrebno je sve dovesti u ispravno stanje kako bismo početkom aprila mogli nesmetano navodnjavati.
-Nakon prosušivanja površinskog dela (tj. kad je moguće uću u parcelu sa traktorom ) , odmah uraditi površinsko razrahljivanje zemljišta sa kultivatorom, tanjiračom, frezom ili slično. Razlog tome je što se po pravilu odamah nakon povlačenja vode javljaju visoke tempreture koje stvaraju debelu koru na površini zemljišta i onemogućavaju isparavanje vode i dalje sušenje parcele. Ovu meru treba provoditi nekoliko puta da se zemljišta što pre aeriše tj obogati kisenikom koji je istisnut usled delovanja vode.
ZAŠTITA PROTIV BOLESTI
-Dolaskom vode na parcelu donosi se i nepotreban čak i štetan materijal kao i raznorazni štetni mikroorganizmi. Donešeni krupniji matrijal treba što pre odstraniti sa parcela.
Da bismo sprečili širenje i delovanje štetnih mikroorganizama potrebno je izvršiti dezinfekciju zemljišta biološkim ili sintetičkim preparatima.
-Mi predlažemo korištenje biološkog preparata TRIFENDER koji se može koristiti preko sistema kap po kap ili sa zalivanjem biljaka.
Doza je 1-1,5 kg po hektaru i potrebno je što pre primeniti preprat radi boljeg i bržeg delovanja.
-Sintetičke preparate morate korisiti vrlo oprezno da ne oštetite korenje biljaka.
Galofungin 1,5 kg/ha, sistemom kap po kap
PRIHRANA
-Voda je isprala hraniva iz zemljišta te je potrebno izvršiti prihranu sistemom kap po kap gde je to moguće a gde to nije moguće raditi ručno.
Prihranu predlažemo da se uradi u dva dela.
ORGANSKA PRIHRANA –radi oživljavanja zemljišta i obogađivanja sa korisnim mikroorganizmima koji su uništeni delovanjem vode.
Preparati koje predlažemo da koristite su sledeči:
BACTOFIL B-10 = 1 lit/ha
TEČNI GLISTENJAK = 3-4 lit/ha
OSTALA MIKROBILOŠKA ĐUBRIVA = po preporuci proizvođača
-MINERALNA PRIHRANA – koristiti mineralna đubriva sa svim makro elemetima ujednačenog NPK sastava u kojim je dodana određena količina mikroelemenata.
-Vodotopiva đubriva koristiti u koncentracijo obično je to oko 2 grama po dužnom metru creva za navodnjavanje
-Granulisana đubriva koristiti ručnim dodavanjem otprilike jedne šake okvirno po biljci i jedne do dve šake malo šire oko biljke..
POZIVAMO SVE KOJI IMAJU NAVEDENIH PROBLEM DA NAM SE JAVE RADI DODATNIH KONSULTACIJA O MERAMA KOJE TREBAJU SPROVESTI.
Leave a Reply